Dopuszczalna masa całkowita (DMC) – co to jest?

21 czerwca 2022

Prosta fizyka określa, jak szybko i skutecznie zatrzymuje się duży, ciężki pojazd z rozpędem. Każdy samochód działa dokładnie tak samo. Istnieje wiele czynników środowiskowych, które mogą zmienić sposób, w jaki pojazd zareaguje na hamowanie w sytuacjach awaryjnych. Dobrymi przykładami są pogoda i nawierzchnia dróg lub stan opon. Często też dochodzi do przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu (DMC). Co to jest i na co wpływa? Dowiedz się więcej.

Co to jest dopuszczalna masa całkowita?

Skrótem DMC określa się dopuszczalną masę całkowitą, jaką mogą mieć poszczególne typy pojazdów, które poruszają się po drogach w danym kraju. Jest to więc masa pojazdu, a następnie wszystko, co można do niej dodać jako obciążenie zgodnie z wartościami w homologacji.

Jeżeli więc samochód ciężarowy waży 7 ton, a producent zapisał, że można go obciążyć maksymalnym ładunkiem 10 ton, to DMC takiego pojazdu wynosi 17 ton. W skład obciążenia dopuszczalnej masy całkowitej wchodzi nie tylko przewożony towar, ale także bagaże, paliwo i osoby nim podróżujące.

Wartość DMC można sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Najczęściej jest ona kontrolowana na drodze podczas przeglądów Inspekcji Transportu Drogowego.

Jaka jest dopuszczalna masa całkowita pojazdu w Polsce?

Przepisy, które obowiązują w Polsce związane z warunkami technicznymi pojazdów, określają dopuszczalną masę całkowitą pojazdu, której nie można przekraczać. Najważniejsze to:

 • 10 t dla przyczepy jednoosiowej;
 • 11 t dla przyczepy jednoosiowej z osią centralną;
 • 18 t dla przyczepy dwuosiowej, pojazdu samochodowego o dwóch osiach (oprócz autobusu), dwuosiowego ciągnika rolniczego lub pojazdu wolnobieżnego;
 • 19,5 t dla autobusu o dwóch osiach;
 • 24 t dla przyczepy, która ma więcej niż dwie osie oraz ciągnika o trzech i więcej osiach;
 • 25 t dla trzyosiowego pojazdu samochodowego;
 • 26 t dla pojazdu samochodowego o trzech osiach z bliźniaczymi kołami osi napędzanych;
 • 28 t dla zestawu pojazdów, który łącznie ma trzy osie i autobusu przegubowego o trzech osiach;
 • 32 t dla pojazdu samochodowego o liczbie osi większej niż trzy;
 • 34 t dla pojazdu wyposażonego w cztery osie typu wywrotka lub betoniarka;
 • 35 t dla zestawu pojazdu samochodowego o trzech osiach i przyczepy o jednej osi;
 • 36 t dla powyższego zestawu, w którym oś napędowa jest z kołami bliźniaczymi i zawieszeniem pneumatycznym;
 • 36 t dla zestawu złożonego z dwuosiowego pojazdu samochodowego i dwuosiowej przyczepy lub dwuosiowego ciągnika i dwuosiowej naczepy, która ma rozstaw nie większy niż 1,8 m;
 • 40 t dla zestawu złożonego z dwu- lub trzyosiowego ciągnika oraz trzyosiowej naczepy;
 • 44 t dla zestawu, w którego skład wchodzi trzyosiowy ciągnik i trzyosiowa naczepa, przewożącego 40-stopowy kontener ISO w transporcie kombinowanym.

Czym grozi przekroczenie DMC?

Przekroczenie DMC wpływa nie tylko na stan pojazdu i dróg, ale także na bezpieczeństwo podczas podróży. Przeciążony pojazd trudniej zatrzymać, co w sytuacjach awaryjnych może doprowadzić do wypadku.

Dlatego ITD tak często kontroluje przewoźników i kierowców w tym zakresie. Za przeładowanie samochodu lub naczepy, czyli przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej grożą dotkliwe kary finansowe. Wydawany jest również zakaz kontynuowania jazdy do czasu zdjęcia nadmiaru ładunku i przeładowania towaru na inny pojazd.

Ważne jest, żeby załadunek był realizowany zgodnie z przepisami prawa. To znacznie ułatwia bezproblemowy, bezpieczny transport drogowy i chroni przed niechcianymi opóźnieniami.

Przeczytaj również: Czy warto decydować się na outsourcing logistyczny

Napisz do Nas

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania, dotyczące świadczonych przez nas usług. Kliknij poniżej i przejdź do formularza kontaktowego lub zadzwoń pod wskazany poniżej numer kontaktowy.