Czy warto decydować się na outsourcing logistyczny?

13 stycznia 2022

Outsourcing logistyczny był kiedyś nowoczesnym, ale mało znanym trendem. W międzyczasie temat ten stał się standardem w wielu firmach, które poszukiwały rozwiązań dla lepszej organizacji transportu towarów. W związku z tym warto bliżej zapoznać się z ideą outsourcingu i dowiedzieć się o jej zaletach.

Co to jest outsourcing logistyczny?

Outsourcing to przekazanie określonych zadań zewnętrznym usługodawcom. Zadania te mogą powstać w bardzo różnych obszarach firmy, na przykład w dziale obsługi klienta lub logistyki towarów. Zakres zadań również nie jest precyzyjnie zdefiniowany: mogą to być małe, bardzo szczególne tematy, ale także bardzo kompleksowe rozwiązania.

W przypadku outsourcingu logistycznego chodzi o zewnętrzne wsparcie w procesie organizacji transportu oraz działań związanych z zarządzaniem towarami. Kiedy dana firma zleca przedsiębiorstwu zewnętrznemu wykonanie część swoich zadań, pokłada głównie nadzieję w uzyskaniu lepszych i szybszych wyników sprzedaży przy niższych kosztach. W końcu zewnętrzni usługodawcy specjalizują się właśnie w zakresie usług, które oferują.

Jakie zadania obejmuje outsourcing logistyczny?

Współpracując z firmą, która świadczy usługi outsourcingu logistycznego taką jak DBK Logistics, możesz oczekiwać wsparcia w różnych obszarach. Obejmują one m.in. zadania:

 • magazynowania towarów,
 • dystrybucji,
 • wysyłania i transportu,
 • logistyki zwrotów,
 • nadzorowania przepływu informacji,
 • współpracy ze wszystkimi partnerami,
 • świadczenia usług dodatkowych, które wynikają z zawartej umowy.

Szczegółowy zakres usług outsourcingu logistycznego zawsze jest ustalany indywidualnie i zależy od oczekiwań klienta.

Kiedy warto wykorzystać outsourcing logistyczny?

Jeśli magazyn staje się ciasny, firmy muszą albo inwestować w nową powierzchnię, albo zlecać logistykę magazynową. Właściwie zaplanowane i wdrożone koszty można obniżyć poprzez outsourcing logistyczny tych procesów. Ponadto firma może wtedy w pełni skoncentrować się na swoich kluczowych kompetencjach. Dzięki zaangażowaniu zewnętrznego usługodawcy w zakresie logistyki magazynowej, procesy związane z obrotem towaru są bardziej wydajne i elastyczne. Każda z firm ma możliwość pełnego skoncentrowania się na swojej podstawowej działalności np. jedna na produkcji, a druga na obsłudze.

Jakie są zalety logistyki kontraktowej?

Skorzystanie z obsługi outsourcingowej daje firmom szereg korzyści:

 • Oszczędność kosztów: zamiast kosztownych inwestycji w nową powierzchnię, zatrudnianie kolejnych pracowników plus organizowanie im dalszych szkoleń, kupowanie sprzętu do pracy itd., są dokonywane tylko płatności na rzecz usługodawcy.
 • Ograniczenie przestrzeni do przechowywania: czasami wraz z rozwojem firmy budynek przemysłowy lub centrum magazynowe jest niewystarczające do przechowywania i zarządzania wszystkimi produktami. Zamiast wynajmować dodatkową przestrzeń i generować dodatkowe koszty, lepiej zlecić obsługę logistyczną firmie zewnętrznej.
 • Przewidywany budżet: w przypadku outsourcingu logistycznego koszty są jasne od samego początku. Pożądany zakres usług oraz ceny są uzgadniane i związane umową. Dzięki temu firma wie, na jakie wydatki miesięczne musi się przygotować.
 • Lepsze wyniki: zewnętrzni usługodawcy są ekspertami w swojej dziedzinie. Dlatego potrafią lepiej wykonywać niezbędne zadania niż pracownik wewnętrzny, który zajmuje się tym tematem tylko okazjonalnie.
 • Prostsze dostosowywanie się do zmian: jeśli firma rozwija się i potrzebuje więcej lub innych usług, można to stosunkowo łatwo wdrożyć z zewnętrznymi usługodawcami.
 • Lepsza organizacja pracy: kiedy pracownik wewnętrzny jest chory lub przebywa na urlopie, może ucierpieć cała harmonia zadań logistycznych. Dzięki outsourcingowi klienci zyskują pewność, że zamówienia będą realizowane w dowolnym momencie.

Oczywiście outsourcing logistyczny może wykraczać poza przyjmowanie towarów i ich logistykę magazynową. Profesjonalne firmy, które świadczą takie usługi, oferują szereg dodatkowych opcji, które bardzo ułatwiają pracę.

Napisz do Nas

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania, dotyczące świadczonych przez nas usług. Kliknij poniżej i przejdź do formularza kontaktowego lub zadzwoń pod wskazany poniżej numer kontaktowy.