Przepływy towarów w magazynie

13 grudnia 2021

Przepływ towarów jest jedną z podstawowych cech magazynu. Produkty, które się w nim znajdują, są tam umieszczone tylko tymczasowo, czyli wszystko musi go ponownie opuścić. Dlatego też logistyczne zaplanowanie przepływu towarów jest kluczowym elementem na drodze do realizacji ekonomicznego zarządzania magazynem.

Rodzaje przepływu towarów w magazynie

Każdy towar, który zostaje przyjęty do magazynu, podlega przepływom, czyli ruchom, którym zostaje poddany po przyjęciu, w czasie przechowywania i aż do momentu wydania. W zależności od firmy, która zajmuje się logistyką towarów, cykle przepływu różnią się od siebie m.in. pod względem skomplikowania całej operacji. W związku z tym wyróżnia się następujące rodzaje przepływu w magazynie:

 • Przepływ prosty – to najprostszy rodzaj przepływu towarów w magazynie. Towar zostaje przyjęty, zmagazynowany i wysyłany. Nie ma tu miejsca na proces dekonsolidacji ładunku, czyli rozdzielenia większych partii towarów na mniejsze części, które rozsyłane są do klientów.
 • Przepływ średni – w tym przypadku towar zostaje przyjęty i trafia do magazynu ogólnego. Stamtąd jest przekazywany do strefy kompletacji, następnie poddawany jest konsolidacji i na końcu następuje wysyłka produktów. Przepływ średni odbywa się głównie wtedy, gdy na magazyn trafiają pełne palety towaru.
 • Przepływ złożony – to najbardziej skomplikowany przepływ towarów. Dochodzi w nim do różnego rodzaju procesów operacyjnych, podczas których produkty trafiają do różnych stref (np. magazynu półproduktów). Wszystko zależy od rodzaju towarów i indywidualnych ustaleń z klientem.

Jakie są wymagania dla optymalnego przepływu towarów?

Do najważniejszych etapów w planowaniu przepływu towarów w magazynie, poza kontrolą przyjęcia zamówień, które przychodzą od klienta, należy przygotowanie ich do dalszego transportu i wysłanie w dalszą drogę. Zadaniem kontroli przepływu materiałów jest zintegrowanie wszystkich etapów w łańcuchu logistycznym w jeden proces i skoordynowanie wszystkich potrzebnych operacji.

Ponadto optymalizacja poszczególnych obszarów przepływu w magazynie uwzględnia:

 • utrzymanie odpowiednich proporcji w rotacji produktów z danej grupy: grupa A – duża rotacja, przyjmowanie i wydawanie w sposób ciągły; grupa B – średnia rotacja, przyjmowanie i wydawanie z normalną częstotliwością; grupa C – mała rotacja, niskie zapotrzebowanie, więc towar zalega w magazynie;
 • szybkie czasy realizacji zamówień,
 • niskie wymagania kadrowe,
 • korzystne koszty procesu magazynowania towarów.

Czy warto korzystać z zewnętrznych magazynów?

Każdy, kto chce osiągnąć optymalny przepływ towarów, musi pogodzić wszelkie procesy logistyczne we własnej firmie oraz dostosować wymagania do swoich możliwości. Dbanie o sprawny przepływ towarów w firmowym magazynie wymaga odpowiedniej przestrzeni, dobrej organizacji logistycznej i zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników. Jeśli Twoje przedsiębiorstwo i tak jest obciążone nadmiarem prac, warto pokusić się o outsourcing, czyli zlecić część zadań firmie zewnętrznej. Może to być np. obsługa magazynowa w obszarze kompletacji towaru i dbaniu o jego szybki przepływ w magazynie. DBK Logistics oferuje usługę, jaką jest magazynowanie przedmiotów oraz co-packing, która polega na ponownym magazynowaniu lub wydaniu towaru z magazynu.

Takie podejście to przede wszystkim:

 • wygoda – nie musisz się martwić o organizację zadań przepływu towaru,
 • oszczędność czasu i pieniędzy – zlecenie magazynowania firmie zewnętrznej wiąże się z ograniczeniem zasobów kadrowych, więc oszczędzasz czas na poszukiwanie pracowników i na kosztach związanych z zatrudnianiem personelu,
 • brak konieczności tworzenia dodatkowej przestrzeni magazynowej,
 • możliwość rozszerzenia działalności np. o wysyłkę zagraniczną.

Sprawny przepływ towarów w magazynie to zaawansowany proces, który lepiej zlecić profesjonalistom. Wówczas masz pewność, że cała operacja zawsze przebiegnie szybko i bezproblemowo.

Dowiedz się również: Kto odpowiada za bezpieczeństwo ładunku?

Napisz do Nas

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania, dotyczące świadczonych przez nas usług. Kliknij poniżej i przejdź do formularza kontaktowego lub zadzwoń pod wskazany poniżej numer kontaktowy.