Przewóz towarów stanowi podstawową oś pomiędzy producentem, nadawcą a odbiorcą. Aby zagwarantować bezpieczeństwo załadunku, konieczne jest ustalenie odpowiedzialności każdej ze stron. Kwestia ta jest szczególnie istotna w przypadku załadunku i rozmieszczenia towarów na ciężarówce. Co się stanie, gdy ładunek zostanie uszkodzony? Kto ponosi odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo? Dowiedz się więcej.
Bezpieczeństwo ładunku a przepisy prawne
Zanim towar będzie przewożony, musi zostać załadowany na samochód. Tutaj kwestię tego, kto odpowiada za bezpieczeństwo ładunku, regulują przepisy polskiego prawa przewozowego. Otóż jeśli w umowie nie ustalono szczegółowo, kto bierze odpowiedzialność za ten proces, to przy załadunku oraz jednocześnie przy rozładunku towaru za jego stan odpowiadają odpowiednio nadawca i odbiorca. Dlatego w przypadku, gdy nie ustalono inaczej, to nadawca jest odpowiedzialny za prawidłowy załadunek towaru. Prawo jednak nie określa definitywnie, kto bierze na siebie kwestię rozmieszczenia ładunku w pojeździe. Uznaje się więc, że jest to czynność związana z załadunkiem, dlatego stosuje się tutaj przepisy prawa przewozowego, które dotyczą tej części transportu.
Czy to oznacza, że sam przewoźnik za nic nie odpowiada? Oczywiście, że nie! Z zasady firma, która – tak jak DBK Logistics – świadczy profesjonalną usługę logistyczną i transportową, pozostaje współodpowiedzialna za bezpieczeństwo ładunku. Dotyczy to nie tylko czynności załadunkowych, ale przede wszystkim uczestniczenia przy właściwym rozmieszczeniu towaru. Poza tym w praktyce wygląda to tak, że podczas transportu drogą lądową zabezpieczenie ładunku wykonywane jest przez przewoźnika i to on za niego odpowiada.
Kontrole drogowe a zabezpieczenie ładunku
Zabezpieczenie przewożonego towaru jest kwestią, o którą powinien zadbać przewoźnik, a w związku z tym obsługujący samochód ciężarowy kierowca, ponieważ podczas kontroli drogowej, pojazd może zostać poddany kontroli załadunku. Takie prace wykonywane są przez policję lub inspektorów transportu drogowego, lub inne służby odpowiedzialne w danym kraju, w celu sprawdzenia, czy ładunek jest zamocowany w sposób niezakłócający bezpiecznej jazdy lub stwarzający zagrożenie dla pojazdu, życia, zdrowia, mienia lub środowiska.
Przeprowadzanie kontroli odbywa się także w celu sprawdzenia, czy we wszystkich sytuacjach eksploatacyjnych samochodu, w tym w warunkach awaryjnych i manewrach ruszania pod górę, zmiana położenia ładunków względem siebie, względem ścian lub powierzchni pojazdu jest minimalna i nie stanowi zagrożenia. Przewożone towary nie mogą opuścić ani zsunąć się z powierzchni ładunkowej.
Konwencja CMR w przewozach międzynarodowych
Firmy transportowe, które obsługują przewozy międzynarodowe, muszą również pamiętać o konwencji CMR, która określa zasady transportu. Zgodnie z art. 17 tych przepisów „przewoźnik odpowiada za całkowite lub częściowe zaginięcie towaru lub za jego uszkodzenie, które nastąpiło w czasie między przyjęciem towaru a jego wydaniem, jak również za opóźnienie dostawy”. Ta sama konwencja zaznacza jednak, że transportujący ładunek jest zwolniony z tejże odpowiedzialności, gdy szkody wystąpiły z takich powodów jak „manipulowanie, ładowanie, rozmieszczenie lub wyładowanie towaru przez nadawcę lub odbiorcę albo przez osoby działające na rachunek nadawcy lub odbiorcy”. Czasami jednak trudno udowodnić tę winę i to przewoźnik obarczany jest odpowiedzialnością za wszelkie uszkodzenia.
W związku z powyższym przewoźnicy powinni zwracać szczególną uwagę swoim pracownikom na kwestię dokładnego sprawdzania zabezpieczenia towaru, a klienci powinni zlecać usługi transportu tylko odpowiedzialnym firmom, które potrafią tego dopilnować. Każdej stronie przecież zależy na zadowoleniu ze świadczonych usług.