Transport przedmiotów delikatnych. Jak go zorganizować?

17 listopada 2021

Stoi przed Tobą zadanie zorganizowania transportu przedmiotów delikatnych i zastanawiasz się, w jaki sposób wszystko zorganizować? Pamiętaj, że priorytetem jest to, by poszczególne wyroby dotarły w konkretne miejsce w stanie nienaruszonym. O tym, że będzie to zapewnione, musisz myśleć już wobec tego na etapie planowania. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak zająć się przygotowaniem transportu materiałów szklanych i innych, zaliczających się do delikatnych. 

Przedmioty specjalnej ostrożności – etap pakowania 

Nie możesz uchronić się przed wydarzeniami losowymi, takimi jak wypadek, czy uszkodzenie samochodu transportującego. Możesz natomiast zadbać o to, aby jak najdokładniej spakować pakunek, aby nie został zniszczony w trakcie przejazdu.

Przede wszystkim, dobierz odpowiedni karton. Nie może on być zbyt duży, ponieważ luźne miejsce może spowodować, że przedmioty będą się o siebie obijały i potłuką się. Nie musisz szukać oczywiście idealnie dopasowanego pudła, ponieważ rzadko zdarza się, by można było takie dostać. Natomiast, zwróć uwagę na to, by wolnej przestrzeni było jak najmniej.

Kartony do transportu materiałów zaliczanych do delikatniejszych powinna cechować również odpowiednia grubość. Cieńsze pudła są narażone na zgniecenia w trakcie wstrząsów podczas transportu. Mogą się też rozerwać podczas załadunku lub rozładunku. Jeśli więc sugerujesz się tymi podpowiedziami, dobierzesz właściwy karton. Musisz pamiętać, by przed włożeniem do środka różnych rzeczy wzmocnić dodatkowo dno. Użyj do tego szerszej taśmy klejącej.

Po doborze pudła do przewożenia zajmij się owinięciem przedmiotów w materiał amortyzujący wstrząsy. Idealna jest do tego folia bąbelkowa. Często stosuje się też specjalne papiery pakowe. Po owinięciu wszystkiego i schowaniu do kartonu, zajmij się wypełnieniem wolnej przestrzeni, jaka pozostanie w kartonie. Możesz do tego zastosować małe pianki albo kawałki styropianu. Jeśli nie masz przy sobie takich rzeczy, to użyj kawałków gąbki i gazet. Sprawdzą się równie dobrze, a najważniejsze będzie to, że efektywnie wypełnią wolne miejsca i delikatne przedmioty nie będą się o siebie obijały.

Oznaczenie kartonu z przedmiotami delikatnymi 

Jeśli już wszystko spakowałeś i jesteś pewien, że jest to zrobione dobrze, nie możesz zapomnieć o tym, aby oznaczyć karton lub kartony z przedmiotami delikatnymi. Nie ma tutaj znaczenia, czy będziesz przewozić coś samodzielnie, czy w Twoim imieniu zrobi to firma transportowa. Możesz przecież przy większej ilości przedmiotów zapomnieć, gdzie schowałeś delikatniejsze rzeczy. Natomiast, kiedy opiszesz karton albo nakleisz na nim odpowiedni znaczek, minimalizujesz ryzyko pomyłki. Możesz też oznaczyć, która strona pudła powinna być na górze. To ważne, gdy korzystasz z usług firmy transportowej.

Oznaczyłeś wszystko? Teraz ważne jest to, żeby przedmioty delikatne bezpiecznie przenieść do samochodu. Żaden z ładunków nie powinien się przemieszczać w trakcie przewozu do miejsca docelowego, dlatego przestrzeń musi być odpowiednio rozplanowana. Lustra i większe elementy szklane najlepiej ułożyć pod ścianą i upewnić, że nie przewrócą się i nie wpadną na inne paczki w czasie skrętów lub niespodziewanego, szybkiego hamowania.

Jakie przedmioty wymagają specjalnej ostrożności? 

Do przedmiotów specjalnej ostrożności zaliczają się: okna, obrazy, elementy szklane, zastawa stołowa, lustra, lampy, meble ze szklanymi elementami, szklane dekoracje oraz sprzęty sportowe i muzyczne. O ile więc masz takie rzeczy przygotowane do transportu, zadbaj o ich dokładne spakowanie, oznaczenie i bezpieczny transport. Kiedy zdecydujesz się na firmę transportową, sprawdź dodatkowo, czy oferowane jest ubezpieczenie na proponowane usługi.

Chcesz dowiedzieć się, jak transportować materiały niebezpieczne? Sprawdź nasz artykuł.

Napisz do Nas

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania, dotyczące świadczonych przez nas usług. Kliknij poniżej i przejdź do formularza kontaktowego lub zadzwoń pod wskazany poniżej numer kontaktowy.