Klasy obiektów magazynowych. Od czego zależy klasa magazynu?

17 września 2021

Obecnie trudno wyobrazić sobie rozwój systemu transportu i logistyki bez miejsca do magazynowania i dystrybucji. Mimo to wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo niezbędną przestrzenią jest magazyn i że taki obiekt posiada system klasyfikacji. To właśnie od klasy obiektów magazynowych zależy m.in. sposób wykorzystywania danego miejsca. O czym jeszcze informuje klasa magazynu?

Jakie funkcje i cele pełni dobry magazyn?

Magazyn to obiekt, który pozwala na przechowywanie towarów najczęściej pomiędzy drogą przepływu (z linii produkcyjnej, otrzymanych od dostawców, przeznaczonych do przechowywania itd.) a ich transportem. Funkcje obiektów magazynowych skupiają się na kontroli, ochronie, identyfikacji, przechowywaniu, a także rejestracji wyjścia i wejścia produktów.

Celem magazynu jest zazwyczaj przyczynienie się do rozwoju sieci dystrybucji danego towaru, przy jednoczesnej minimalizacji potrzeb operacji przeładunkowych i transportowych. Musi to być system niezawodny, szybki i ustandaryzowany, który pozwoli zwiększyć produktywność i rentowność firmy. Aby zminimalizować koszty w gospodarce magazynowej, trzeba wybierać najbardziej wydajne obiekty, które spełniają wszystkie swoje funkcje i cele. Dlatego tak ważna jest identyfikacja klasy obiektów magazynowych.

Klasy magazynów – jakie istnieją?

System klasyfikacji magazynów w Polsce bazuje na oznaczeniu literowym. Wyróżnia się cztery główne klasy magazynów: A, B, C i D. W celu podkreślenia indywidualnych zalet niektórych budynków dodatkowo stosuje się podklasy: A+ oraz B+. Podczas oceny i przyznania obiektowi danej klasy, zwraca się uwagę m.in. na wielkość i konstrukcję budynku, ilość bram, funkcjonalność przestrzeni, stopień mechanizacji operacji magazynowych oraz dostępne rodzaje składowania. Każdy klasa magazynów ma także specyficzne wymagania jakościowe i techniczne. Chodzi m.in. o wysokość sufitów, rodzaj posadzki, wentylacji, oświetlenia, systemów alarmowych, a także dostępu do głównych dróg oraz parkingów.

Dlatego też magazyny klasy C i D uważane są za najsłabsze jakościowo. W zasadzie do klasy D zaliczane są obiekty, które nie są przystosowane do potrzeb magazynowych (np. nieogrzewane garaże i hangary, piwnice, budynki rolnicze). W klasie C znajdują się budynki wybudowane dawno, których jakość konstrukcji oraz wyposażenia jest przestarzała i wymaga wymiany. Niewątpliwie wciąż na polskim rynku jest wiele obiektów klasy B oraz B+. Są to magazyny z lat. 80. i 90. Zostały zbudowane zgodnie z wymaganiami i oczekiwaniami ówczesnej gospodarki, pozwalają na prowadzenie działalności na swoim terenie, aczkolwiek nie wpisują się w standardy nowoczesnego przedsiębiorstwa.

Magazyn klasy A – czym się charakteryzuje?

W nowoczesnym budownictwie magazynowym w Polsce królują obiekty klasy A oraz A+. Coraz częściej takie przestrzenie można wynająć, dzięki czemu nie ma konieczności budowania własnej hali lub magazynu. Usługi takie świadczy m.in. firma DBK Logistics, która może pochwalić się nowoczesną i dużą powierzchnią magazynową na terenie Warszawy.

Magazyn klasy A to najwyższy standard wśród klas tego rodzaju obiektów. Charakteryzuje się m.in.

  • wysokością ścian min. 10 metrów i głębokością min. 75 metrów,
  • dobrą lokalizacją z łatwym dojazdem (najczęściej w strefach przemysłowych miast),
  • dostępem do parkingu dla pojazdów ciężarowych,
  • odpowiednim oświetleniem i energooszczędnymi rozwiązaniami,
  • nowoczesnymi zabezpieczeniami przeciwpożarowymi,
  • systemem zabezpieczeń antykradzieżowych i monitoringiem,
  • dostępem do bezpiecznej strefy załadunku.

Klasa A+ obiektów magazynowych również spełnia te wymagania, z tym że różni się od klasy A lokalizacją. Najczęściej jest to miejsce oddalone od zabudowań mieszkalnych, z dostępem do infrastruktury głównych dróg (np. autostrad).

Warto zainwestować w jakość, co w przypadku magazynów przekłada się na obiekt zbudowany i utrzymany zgodnie z wymogami klasy A.

Napisz do Nas

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania, dotyczące świadczonych przez nas usług. Kliknij poniżej i przejdź do formularza kontaktowego lub zadzwoń pod wskazany poniżej numer kontaktowy.