Transport leków i materiałów medycznych

25 sierpnia 2021

Leki i materiały medyczne są niezbędnymi produktami w codziennym życiu wielu ludzi, czasami stają się nawet niezbędne. Łatwo jest iść i kupić je w aptece, ale niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę ze złożonego łańcucha dystrybucji, który umożliwia im łatwy i natychmiastowy dostęp do nich. Jak odbywa się transport leków? Jakich specjalne warunki musi spełniać pojazd do transportu medykamentów?

Ogólne cechy transportu medycznego leków

Transport medyczny produktów farmaceutycznych ma szczególne aspekty, które odróżniają go od innych usług transportowych. Przechowywanie, przenoszenie i transport materiałów medycznych wymaga rozległej wiedzy na temat właściwości samych surowców oraz warunków, w których można je bezpiecznie przechowywać i transportować. Wymagają również wszechstronnego zrozumienia lokalnych, krajowych i międzynarodowych przepisów dotyczących ich transportu oraz obowiązujących wymogów celnych w każdym kraju zaangażowanym w przewóz.

Transport tych materiałów wymaga identyfikacji odpowiednich zasad opakowaniowych pierwotnych i wtórnych, oznakowania zgodnego z wymaganiami, przygotowania niezbędnych dokumentów oraz znajomości oczekiwanych podatków, ceł i innych opłat. Ponadto transport leków często wymaga zarządzania szeregiem innych czynników np. zapewnieniem odpowiedniej temperatury.

Warunki szczegółowe transportu leków

Ogólnie rzecz biorąc, podstawowe założenia dotyczące transportu medycznego głoszą, że w odpowiednim pojeździe muszą zostać spełnione niezbędne warunki przechowywania leków w zakresie czystości. Należy zapewnić porządek i bezpieczeństwo pojazdów przewożących leki, towar musi być przechowywany w sposób nienarażający jego stanu wewnętrznego ani opakowania. Musi być chroniony przed kurzem, brudem, słońcem oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Kartony lub pudełka z lekami nie mogą stać bezpośrednio na podłożu, które nie spełnia wymagań zachowania odpowiedniej czystości (np. jest mokre). Samochód, który wykonuje transport materiałów medycznych, nie może być równolegle używany do przewozu innych rzeczy np. żywności lub materiałów budowlanych.

Jedna z najważniejszych rzeczy w transporcie medycznym środków farmaceutycznych obejmuje dopilnowanie temperatury i wilgotność wskazanej przez producenta. Niezbędne jest użycie sprzętu monitorującego jej wysokość podczas transportu. W zależności od rodzaju transportowanego leku panują różne temperatury. Najczęstsze to:

  • Temperatura ciekłego azotu: -190 °C.
  • Temperatura suchego lodu: –70 °C.
  • Temperatura zamarzania: –20 °C.
  • Temperatury chłodzące: od 2 do 8 °C.
  • Specjalne temperatury zbliżone do temperatury pokojowej: około 20 °C.

Najczęściej używa się temperatury do transportu leków, która obowiązuje w chłodniach (oscyluje między 2 a 8 °C).

Transport leków tylko na najwyższym poziomie

Zwykle transport między centrum produkcji leków a centrum dystrybucji odbywa się w dużych samochodach-chłodniach wyposażonych w urządzenia chłodzące. Takimi pojazdami dysponują najczęściej profesjonalne firmy, które oferują usługi logistyczne np. DBK Logistics. Do lokalnego przewozu środków medycznych używane są niekiedy mniejsze samochody, które przynajmniej powinny być izotermiczne. Konieczność wykorzystania odpowiedniego środka do transportu leków jest warunkiem koniecznym, aby utrzymać ich skuteczność medyczną. Ponieważ leki nie mogą dzielić przestrzeni z innymi produktami, które mogłyby wpłynąć na ich jakość, usługi logistyczne muszą wspierać transport takich produktów oddzielnymi samochodami.

Poza tym transport drogowy materiałów medycznych uważany jest za najlepsze rozwiązanie przewozu tego rodzaju towarów. Wszystko ze względu na możliwość ustawienia i kontrolowania wymaganego poziomu wilgotności i temperatury, czyli bardzo istotnych czynników podczas przewozu leków. Dlatego też korzysta się z określonych pojazdów i sprzętu do transportu medycznego.

Warto pamiętać, że leki traktowane są jako szczególny i delikatny towar, więc ich przewóz zawsze musi spełniać wyżej wymienione wymagania.

Napisz do Nas

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania, dotyczące świadczonych przez nas usług. Kliknij poniżej i przejdź do formularza kontaktowego lub zadzwoń pod wskazany poniżej numer kontaktowy.