Transport intermodalny – czym jest?

26 lipca 2021

Obecne czasy często zmuszają firmy transportowe do poszukiwania oszczędności, a także wykorzystywania niestandardowych środków do transportowania towarów. Dlatego też tak dużą popularnością cieszy się w ostatnim czasie transport intermodalny, który zakłada wykorzystanie więcej niż jednego środka transportu – np. przewożenie ładunku promem, na torach i samolotem.

Wyjaśniliśmy kwestię dotyczącą transportu intermodalnego – czym jest i z jakiego powodu warto go stosować. Teraz jednak warto nieco poszerzyć tę wiedzę i zastanowić się, czy w Twojej firmie warto wdrożyć tego typu rozwiązanie.

Pojęcie transportu intermodalnego – co to i dlaczego stało się to tak popularne?

W wyszukiwarkach internetowych królują krótkie zapytania – zapewne Ty również poszukujesz maksymalnie konkretnej wiedzy. Dlatego też w telegraficznym skrócie postaramy się wyjaśnić pojęcie transportu intermodalnego – co to i w zasadzie, dlaczego zaczęto masowo go stosować?

Rozwój sieci komunikacyjnej doprowadził do niemal równie intensywnego rozwoju handlu. Dlatego też rozpoczęły się poszukiwania ścieżek komunikacyjnych, które pozwolą na transport możliwie dużej ilości towarów, przy jak najmniejszym nakładzie kosztów. Z czasem okazało się, że trasa z wykorzystaniem kilku środków transportu jest nie tylko krótsza, ale także szybsza i… tańsza. Jak to się stało?

Ograniczanie kosztów i inne zalety transportu intermodalnego

Przewożąc dany towar drogą wodno-lądową lub powietrzno-lądową, nie tylko zyskujesz cenny czas, ale także oszczędzasz koszty paliwa, eksploatacji pojazdu i środkach dla pracownika. Wiele firm właśnie w ten sposób modyfikuje czas pracy kierowcy – zupełnie inaczej przeliczany jest czas, kiedy ktoś co prawda był w trasie, jednak nie prowadził pojazdu.

W istocie tego, czym jest transport intermodalny, leży oszczędność. Chodzi tu nie tylko o wspomniane wcześniej aspekty, ale także o oszczędne emitowanie CO2 – transportując towary w ten sposób, marka przyczynia się do ochrony środowiska. To również ograniczanie korków, ilości pojazdów na trasach szybkiego ruchu oraz konieczności chłodzenia lub ogrzewania ładunku – słowem – utrzymania temperatury. Niestety, tak jak każde interesujące rozwiązanie, również i to ma swoje wady.

Wady transportu intermodalnego

W transporcie intermodalnym jedna jednostka załadunkowa podróżuje po świecie różnymi środkami transportu. Paradoksalnie wiąże się to z mniejszą elastycznością – w zasadzie przecież dany ładunek jest uzależniony od rozkładów jazdy poszczególnych pojazdów na różnych etapach, a jak wiadomo – wypadki się zdarzają. W związku z tym, nie zawsze wszystko idzie po myśli kierowcy, a już na pewno nie po myśli firmy transportowej, co czasem skutkuje opóźnieniami. Wielu wykonawców to często wiele możliwości opóźnień.

Jeśli dochodzi do zastojów w transporcie wodnym, np. związanych ze zwiększoną ilością procedur itp., można znacznie wydłużyć czas transportu – nie jest to zbyt częsty przypadek, jednak bywa, że np. podczas pandemii, klęski żywiołowej lub konieczności przeszukiwań niemal wszystkich pojazdów, może pojawić się konieczność czekania w długich kolejkach.

Warto wspomnieć także o trudnościach w monitorowaniu transportu – nie każdy dostawca usług logistycznych operuje systemem, który pozwoliłby na śledzenie przesyłki w każdym z nich. To z kolei zmniejsza bezpieczeństwo – dla niektórych to wystarczy, by nie zdecydować się na dany sposób przewożenia ładunku.

Transport intermodalny – warto czy nie?

Mamy nadzieję, że nieco przybliżyliśmy zagadnienie transportu intermodalnego. Co to może oznaczać dla Twojej firmy? Może właśnie ten sposób przewozu stanie się dla Ciebie dominującym? Z pewnością z tym typem transportowania związana jest przyszłość firm przewozowych. W końcu warto móc dotrzeć ze swoim transportem do każdego zakątka świata.

Napisz do Nas

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania, dotyczące świadczonych przez nas usług. Kliknij poniżej i przejdź do formularza kontaktowego lub zadzwoń pod wskazany poniżej numer kontaktowy.