Transport drobnicowy – czym jest i na co zwrócić uwagę?

29 czerwca 2021

W sektorze transportu i logistyki istnieje pojęcie transport drobnicowy określany skrótem LTL. Jeśli potrzebujesz przetransportować swój towar, ale jego ilość nie wystarcza do zapełnienia całej ciężarówki, najlepszą opcją jest właśnie taki rodzaj przesyłki. W tym przypadku towar, który chcesz wysłać, będzie dzielić przestrzeń z artykułami z pakietów innych klientów. Czym dokładnie jest transport drobnicowy i na co zwrócić przy nim uwagę?

Czym jest transport drobnicowy?

Gdy firma musi dokonać wysyłki towaru, ale ilość produktów jest niewystarczająca, aby pokryć pojemność całego pojazdu lub kontenera ładunkowego, istnieje możliwość uzgodnienia z innym przedsiębiorstwem, które musi przetransportować towar do tego samego miejsca docelowego, aby podzielić się tym załadunkiem. W ten sposób znacznie zmniejsza się koszt transportu, co zapewnia liczne korzyści zwłaszcza małym i średnim firmom.

Zastanawiasz się, co to jest transport drobnicowy? To właśnie sposób, w jaki firma transportowa obsługuje jednocześnie potrzeby kilku klientów. Dzięki temu każde nawet małe przedsiębiorstwo stać na skorzystanie z usług logistycznych, bez konieczności inwestowania dużych pieniędzy na wynajem całej ciężarówki. Ułatwione zostaje wysyłanie produktów zarówno na terenie kraju, jak transport międzynarodowy do innych państw Unii Europejskiej lub spoza niej.

Jak przebiega konsolidacja towarów?

Zanim dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy nadawaniu przesyłek drobnicowych, musisz poznać najczęstsze sposoby wysyłki towaru. Należy do nich:

  • pełny ładunek, czyli transport całopojazdowy (FTL): w tym przypadku jeden klient kompletuje ładunek transportu, który ma przemieścić towar z miejsca pochodzenia do miejsca przeznaczenia;
  • transport drobnicowy (LTL): kilku klientów dzieli wspólnie ładunek naczepy lub kontenera, który będzie przewozić ich towar.

W celu realizacji ładunków drobnicowych konieczna jest konsolidacja towarów różnych klientów, którzy będą dzielić pojemność np. naczepy samochodu ciężarowego. Proces ten przebiega oczywiście różnie w zależności od tego, czy jest to transport drogowy, czy też transport morski, ale jego podstawowe zasady są takie same.

W praktyce w ramach magazynu, centrum dystrybucyjnego itd. drobne ładunki od różnych zleceniodawców konsoliduje się pod kątem tego samego miejsca dostawy. Przykładowo zebrane z różnych firm towary, które mają trafić do Wielkiej Brytanii, ładowane są na jeden samochód, bezpiecznie transportowane i rozwożone do punktów docelowych.

O czym należy pamiętać przed zleceniem transportu drobnicowego?

Przed wysłaniem przesyłek, których ilość nie jest wystarczająca do całkowitego załadunku pojazdu, powinieneś skontaktować się z DBK Logistic – firmą, która oferuje kompleksowe i spersonalizowane rozwiązania.

Pamiętaj! Liczy się najwyższa jakość usług transportu drobnicowego i bezpieczeństwo przewożonej zawartości.

O ile towary nie są szczególnie niebezpieczne (broń, materiały wybuchowe itd.) lub łatwo psujące się (np. produkty z krótkim terminem przydatności) praktycznie każdy rodzaj ładunku może zostać wysłany tą metodą transportu. Musisz jednak pamiętać, że transport drobnicowy wyklucza przewóz:

  • żywych roślin i zwierząt
  • towarów ponadgabarytowych
  • papierów wartościowych
  • wyrobów jubilerskich
  • środków farmaceutycznych.

Ładunki drobnicowe mogą być przewożony na paletach (w workach, skrzyniach, beczkach, kartonach itp.) lub bez palet (bez opakowań). Należy wziąć pod uwagę, że ich wymiary muszą spełniać ustalone parametry, a o te najlepiej dopytać firmę, która będzie zajmowała się transportem załadunku.

Niewątpliwą zaletą transportu drobnicowego jest oszczędność kosztów, ponieważ wynajmując tylko część ciężarówki, kwota usługi jest dzielona między wszystkie inne firmy, które przewożą ładunki na pojeździe. Innymi słowy, przestrzeń załadunkowa jest efektywnie wykorzystywana, a Ty możesz cieszyć cię bezpiecznym dostarczeniem towarów na miejsce.

Napisz do Nas

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania, dotyczące świadczonych przez nas usług. Kliknij poniżej i przejdź do formularza kontaktowego lub zadzwoń pod wskazany poniżej numer kontaktowy.