Na czym polega transport chłodniczy?

15 lutego 2022

Transport chłodniczy to specjalny rodzaj przewozu, który stawia spedytorom szczególne wymagania – zwłaszcza w zakresie higieny i łańcucha dostaw. Musi odbywać się samochodami ciężarowymi wyposażonymi w system chłodniczy. Jak w praktyce wygląda ten rodzaj transportu? Co przewozi się w chłodniach? Dowiedz się więcej.

Jak działa transport ładunków chłodniczych?

W transporcie ładunków chłodniczych najważniejsze jest, aby produkty miały dobrze dobrane warunki temperaturowe. W przeciwnym razie mogą wystąpić straty zarówno dla klienta, jak i dla firmy przewozowej. Tak więc, aby móc przemieszczać się z towarem, pojazd ciężarowy musi być wyposażony w chłodnię lub izotermę, aby chłodzić zgodnie ze specyfiką każdego produktu.

Różnica między tymi dwoma typami naczepy polega głównie na warunkach klimatycznych, jakie zapewniają. W chłodni można przewozić produkty zamrożone, ponieważ potrafi mrozić nawet do -20°C. Natomiast izoterma zapewnia wewnątrz chłód, izolując temperaturę od warunków, które panują na zewnątrz.

Co jest przewożone transportem chłodniczym?

Transport chłodniczy skupia się głównie na przewożeniu żywności. Duże znaczenie ma tutaj odpowiednia temperatura chłodzenia:

  • od 0°C do 5°C dla produktów mlecznych, takich jak ser, mleko, jogurt, masło i margaryna oraz dla świeżego mięsa, drobiu, wędlin i kiełbas;
  • od 0°C do 3°C dla produktów pasteryzowanych;
  • od 7°C do 10°C dla świeżych warzyw i owoców;
  • od 0°C do 15°C dla świeżych jaj.

Oprócz produktów mięsnych, owoców, warzyw i wędlin, które wymagają chłodzenia, wyzwaniem logistycznym w transporcie chłodniczym jest w szczególności przewóz mrożonych towarów. Na przykład dla mrożony mięs, lodu, warzyw i innych mrożonek temperatura musi być równa lub niższa niż -18°C.

Przewozu w kontrolowanej temperaturze mogą wymagać również produkty chemiczne lub farmaceutyczne. Dlatego w DBK Logistics posiadamy specjalne samochody dostawcze chłodnie, które pomagają łatwo psującym się towarom dotrzeć do miejsca przeznaczenia w idealnym stanie. Z reguły są to samochody ciężarowe o złożonej, izolowanej zabudowie chłodniczej, która zapewnia zachowanie doskonałej jakości transportowanego towaru.

Jak przebiega prawidłowy transport chłodniczy?

Transport ładunków chłodniczych jest najbardziej wrażliwym rodzajem spedycji. Wśród wszystkich towarów to właśnie ładunki, które wymagają przechowywania w kontrolowanej temperaturze, muszą być przewożone bez problemów. Cały transport drogowy musi przebiegać w synergii z warunkami pakowania, przechowywania i rozładunku. Do wykonywania tego typu usług potrzebne są określone pojazdy, które mają odpowiednią przestrzeń wewnętrzną i chronią ładunek przed uszkodzeniami. Towar musi być przewożony naczepą, która jest oddzielona od kabiny, ma szczelną podłogę i ściany, zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i jest regularnie czyszczona.

Istotną częścią transportu chłodniczego jest logistyka. Dlatego przed przystąpieniem do realizacji trasy należy dokonać szczegółowego wyznaczenia jej przebiegu od miejsca załadunku produktu do punktu jego ostatecznego rozładunku. To dzięki analizie trasy i uwzględnieniu specyfiki ładunku można dokonać kompleksowego planowania logistycznego z uwzględnieniem wszelkich środków ostrożności, które należy podjąć.

Jak usprawnić transport chłodniczy?

Zastosowanie nowoczesnych technologii bezpośrednio przyczynia się do kontroli temperatury w transporcie ładunków chłodniczych oraz utrzymaniu dobrej interpretacji danych. Umożliwiają to oprogramowania i aplikacje do zarządzania, opracowane specjalnie do użytku w pojazdach chłodniczych oraz do codziennych zadań operacyjnych firmy.

Chociaż prawidłowy transport ładunków chłodniczych jest wymagającą pracą, przestrzeganie wszystkich protokołów gwarantuje bezpieczny przewóz towarów wrażliwych na temperaturę. Niezależnie od rodzaju żywności, leków czy innych produktów, które wymagają przewożenia w chłodzie, zawsze warto skorzystać z pomocy firmy specjalizującej się w takich rozwiązaniach transportowych.

Napisz do Nas

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania, dotyczące świadczonych przez nas usług. Kliknij poniżej i przejdź do formularza kontaktowego lub zadzwoń pod wskazany poniżej numer kontaktowy.