Czym jest centrum logistyczne?

19 kwietnia 2021

Wiele osób zastanawia się nad tym, czym dokładnie jest centrum logistyczne? Każdy towar musi przejść długą drogę, zanim dotrze do miejsca docelowego, w którym miał się znaleźć. Czasami tak droga jest krótsza, czasami dłuższa – zawsze musi być jednak przebyta bezpiecznie. W tych podróżach zamówień oprócz nadawcy i odbiorcy niezwykle ważne jest centrum logistyczne. Jakie usługi są świadczone przez przedsiębiorstwa, które określają się tym mianem? Jakimi elementami infrastruktury powinny dysponować tego rodzaju firmy.

Centrum logistyczne – co to jest?

Warto wiedzieć, że centrum logistyczne to osobny podmiot gospodarczy, który jedynie wspomaga w dostarczaniu różnego rodzaju zamówień. Centrum logistyczne to nic innego jak organizacja, której zadaniem jest realizowanie takich elementów logistyki, jak przyjmowanie towarów, magazynowaniem ich, rozdziałem czy wydawaniem towarów. Często centrum logistyczne działa tam, gdzie skrzyżowane są ważne (często międzynarodowe) drogi transportowe.

Warto podkreślić również, że centrum logistyczne to teren posiadający określoną infrastrukturę, w której skład można wliczyć magazyny, budynki, platformy przeładunkowe, parking, obiekty biurowe oraz posterunek celny. To właśnie dzięki tak szerokiej infrastrukturze, centrum logistyczne jest w stanie realizować najróżniejsze funkcje. Mogą to być funkcje logistyczne (zawierające transport drogowy, przeładowanie towarów czy zarządzanie zamówieniami), mogą to być funkcje pomocnicze (takie, jak spedycja) a także funkcje dodatkowe (parking czy obsługa techniczna).

Jak działa centrum logistyczne?

Już wiesz co to jest centrum logistyczne. W jaki jednak sposób ono działa? Takie przedsiębiorstwo zajmuje się przyjmowaniem dostaw, magazynowaniem towarów, pakowaniem zamówień i ich wydawaniem oraz zarządzaniem zapasami. Oprócz tego w centrum logistycznym można spodziewać się obsługi księgowej oraz celnej a także wielu innych usług. Dodatkowe usługi zależą tak naprawdę od danego centrum logistycznego, każde z nich funkcjonuje nieco inaczej.

Dlaczego warto skorzystać z centrum logistycznego?

Ogromną zaletą centrów logistycznych jest bez wątpienia to, że umożliwiają one korzystanie z wielu, różnorodnych usług w jednym miejscu. Właśnie dzięki temu poziom obsługi klienta w takich miejscach, jest na bardzo wysokim poziomie. Każdy klient może jednocześnie zamówić usługę transportu, magazynowania towarów i przeładunku. Takie działanie pozwala często zaoszczędzić nie tylko mnóstwo czasu, ale również pieniędzy, które w innym wypadku musiałyby zostać wydane na pracę różnych przedsiębiorstw.

Ponadto, warto wspomnieć o tym, że centra logistyczne są lepiej zaopatrzone – mogą posiadać zarówno magazyny suche, jak i chłodnicze. Co więcej, są w stanie działać szybciej, nie tylko dlatego, że wszystko znajduje się w jednym miejscu, ale również dlatego że takie przedsiębiorstwa posiadają maszyny, które usprawniają cały proces działania magazynów.

Nie można także zapomnieć o pracownikach centrów logistycznych, którzy mają spore doświadczenie w obsługiwaniu dużych klientów. Tacy pracownicy świetnie wykonują swoją pracę, ponieważ doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważny jest zarówno czas, jak i profesjonalizm. Ogromną zaletą jest również to, że w wielu centrach logistycznych pracuje tylu ludzi, że istnieje duże prawdopodobieństwo skontaktowania się z konsultantem 24 godziny na dobę.

Korzystanie z centrum logistycznego to coś więcej niż korzystanie wyłącznie z usług transportowych. Usługi takiego centrum są bardziej kompleksowe, dzięki czemu można skorzystać ze wszystkiego za jednym razem.

Napisz do Nas

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania, dotyczące świadczonych przez nas usług. Kliknij poniżej i przejdź do formularza kontaktowego lub zadzwoń pod wskazany poniżej numer kontaktowy.