Co warto wiedzieć o transporcie maszyn przemysłowych?

21 kwietnia 2022

Są ciężkie, masywne, a mimo tego ich mechanizmy bywają bardzo delikatne – z tych względów transport maszyn przemysłowych jest niezwykle kłopotliwy. Jest to skomplikowane przedsięwzięcie, które musi być odpowiednio wcześniej zaplanowane oraz zrealizowane przez specjalistów. Wyjaśniamy, jak przebiega i w jaki sposób jest przygotowywany transport dużych maszyn wykorzystywanych w przemyśle.

Kiedy maszyny przemysłowe zmieniają swoje miejsce?

Zarówno w mniejszych, jak i większych zakładach produkcyjnych znajduje się cały szereg wielkogabarytowych maszyn. Bywa jednak, że sprzęt, który od lat był wykorzystywany w fabryce, musi zmienić swoje miejsce.

Niekiedy transport maszyn przemysłowych odbywa się na terenie zakładu – urządzenia są przewożone jedynie między budynkami. Bywa jednak, że fabryka jest relokowana. Jest to duże wyzwanie logistyczne – głównie ze względu na konieczność przetransportowania maszyn przemysłowych. Dobra informacja jest taka, że obecnie na rynku działają firmy, które są w stanie kompleksowo zająć się takim przedsięwzięciem.

Jak zaplanować transport maszyn przemysłowych?

Niekiedy ważące kilkanaście ton maszyny muszą zostać przewiezione na drugi koniec kraju. Aby transport przebiegał sprawnie i bezpiecznie należy:

  • dokładnie przemyśleć załadunek i rozładunek
  • wyznaczyć trasę, którą będą poruszały się pojazdy przewożące maszyny – ze względu na to, że są one wysokie, szerokie, będą one musiały omijać wąskie drogi i trasy z niskimi wiaduktami. Należy zwrócić uwagę na to, aby nie musiały one przejeżdżać przez tunele i ronda, które trudno pokonać, jadąc dużym pojazdem
  • wybrać pojazdy, które będą w stanie wyjechać i wjechać przez bramy wjazdowe znajdujące się na terenie przedsiębiorstwa
  • pomyśleć o zabezpieczeniu maszyn – tak aby podczas transportu nie groziło im uszkodzenie.

Na etapie planowania transportu należy również poznać wagę i wymiary wszystkich maszyn. Jest to konieczne, aby wybrać właściwą flotę pojazdów do ich przewiezienia.

Jak przebiega transport maszyn przemysłowych?

Taki transport to złożone, kilkuetapowe przedsięwzięcie. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, kiedy maszyny są relokowane lub gdy muszą przebyć dłuższą drogę od dostawcy do klienta.

Transport maszyn przemysłowych można podzielić na trzy etapy:

  • I etap obejmuje demontaż maszyn i ich przygotowanie do transportu. To wtedy są one pakowane i odpowiednio zabezpieczane, aby dotarły do celu w nienaruszonym stanie. Urządzenia muszą zostać unieruchomione, tak aby nie przesuwały się podczas transportu
  • II etap to przewóz maszyn wcześniej wyznaczoną trasą. Do takiego transportu należy używać jedynie wyspecjalizowanych i przystosowanych do takich zadań pojazdów
  • III etap to rozładunek maszyn. Wtedy to urządzenia przemysłowe zostają ustawione w miejscu docelowym, a jeśli dotarły do celu w częściach, są montowane.

Jakie pojazdy i sprzęty wykorzystuje się podczas transportu maszyn przemysłowych?

Do przewozu maszyn przemysłowych używa się naczep niskopodwoziowych oraz specjalistycznych lawet. Ponadto wszelkie przyczepy, przy pomocy których są transportowane ciężkie urządzenia, muszą być przystosowane do przewozu ładunków wielkogabarytowych.

Oprócz tego, aby możliwy był załadunek i rozładunek maszyn, niezbędne bywają dodatkowe sprzęty. Są to np. rolki powietrzne (czyli air skates), podnośniki powietrzne, hydrauliczne, rolki transportowe, wózki widłowe, lewarki, ciągarki czy HDS-y.

Transport maszyn przemysłowych musi być starannie przemyślany i realizowany zgodnie z wcześniej ustalonym planem. Każdy błąd może mieć poważne konsekwencje i słono kosztować – co dotyczy zarówno bezpieczeństwa samego ładunku, jak i załogi biorącej udział w przedsięwzięciu. Właśnie dlatego takie zadanie trzeba powierzyć specjalistom, czyli firmie, która dysponuje odpowiednią flotą oraz niezbędnymi urządzeniami.

Przeczytaj również: Czy warto decydować się na outsourcing logistyczny.

Napisz do Nas

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania, dotyczące świadczonych przez nas usług. Kliknij poniżej i przejdź do formularza kontaktowego lub zadzwoń pod wskazany poniżej numer kontaktowy.